Basın Bülteni / 6.8.2021 15:45:56

Yeni Dönemde Hızlı Prototip Üretiminin Önemi

Karantina dönemleri geçmeye başladığında işlerinize dönmeden önce odaklanılması gereken ilk konu sağlıklı bir çalışma ortamı yaratabilmek olacaktır. İş yerinizi güvenceye aldınız, rahat şekilde işinize gidip gelmeye başladınız peki bu arada geçen sürede üretime kaldığınız yerden nasıl devam edebilirsiniz? Kaybedilen zamanın birazda olsa telafisi var mı? Bu yazıda sizlere 3D üretimin bu geçen kayıp zamanlarda işinize nasıl efektif şekilde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz ondan bahsediyor olacağız.

 

 

1. Teslim Süresini Azaltmak

Söz konusu üretim geliştirmek olunca zaman çok önemli bir etkendir. Özellikle projelerinizde yada ürün gelişiminde sürekli güncellemeler oluyorsa, en kısa zamanda uygulanabilir ve efektif prototipe ulaşmak istersiniz. 3D Yazıcılarının size verdiği en önemli katkılardan biri de bu üretim sürelerini minimuma indirerek nihai ürüne ulaşmanızı sağlamaktır.

Ürünü tasarladınız, yazıcıya gönderdiniz ve aynı gün veya çok kısa süre içerisinde ürünü elinize aldınız. Değişiklik yapılmak istendiğinde tasarımınızda ilgili revizyonları yapıp , değişikliği çok kısa sürelerde görebilirsiniz. Geleneksel yollarla düşündüğünüz zaman haftalar belki de aylar sürecek süreci günlere hatta saatlere indirebilirsiniz.

 


Geleneksel yöntemler ile 3D zaman karşılatırması.
 

2. Maliyetten Tasarruf

Karantina sırasında yaşadığımız süreç, iş hayatında büyük ekonomik durgunluklara sebep verdi ve şu an aktif halde çalışan birçok iş yeri maliyetten kısmanın yollarını arıyor. Yavaşlayan ekonomi sonucu çok fazla şirket gelirinde düşüş yaşadı ancak bu durum sizin işinizi yenilemenize ya da geliştirmenize bir engel olamayabilir. Endüstriyel Projelerde kullanılan ancak Masaüstü versiyonları da olan 3D Yazıcılarının en avantajlı özelliği, sizlere muhteşem bir tasarım esnekliği sunmalarıdır. Geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında büyük oranla maliyetten tasarruf sağlamanıza yardımcı olan bu sistemler, hem daha çok çeşit ürünler üretme sürecinde size destek olur, hem de yapılan değişiklikler sonucu tahmin edilemeyecek fırsat kapılarını sizler için açar. İç doluluk oranına kadar her şeyini kontrol edebildiğiniz ürününüzde oynamalar yaparak %50 veya daha büyük ölçeklerde tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

Geleneksel yöntemler ile 3D maliyet karşılatırması.
 

3. Malzeme ve Uygulama Çeşitliği

Her türlü sektöre ayak uydurabilen ve ulaşılabilir fiyatlara alınabilen Endüstriyel 3D Yazıcılar artık farklı boyutlar da çeşitli malzemeler ile üretim yapabilmektedir. Plastik yada kompozit materyaller kullanılarak oluşturulan ürünlerden , metal baskılara kadar sonuç alabildiğiniz Endüstriyel 3D Teknolojisi sizlere bu çeşitlilik içinde birçok avantaj sağlar. Mukavemet değeri yüksek ürünler elde edebilmek artık oldukça kolay olduğu için, prototip üretimden ziyade nihai ürün veya fonksiyonel yani testlere tabi tutabileceğiniz ürünler üretebilirsiniz.

4. Promakim sizlere neler sunar?

Bünyemizde farklı disiplinlerde üretim yapabilen endüstriyel yazıcılar bulunmaktadır. Savunma, otomotiv, uzay ve havacılık, medikal yada endüstriyel üretimin olduğu pek çok sektöre Katmanlı Üretim çözümleri sunabilmekteyiz. Örneğin Markforged Endüstriyel 3D Sistemleri kendi içinde masaüstü, endüstriyel ve metal olarak üç kısma ayrılmaktadır. Metal yazıcı dahil olmak üzere çalışma prensipleri aynı olan yazıcılar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Markforged masaüstü ve endüstriyel yazıcıları kompozit baskı yapabilen, mukavemet değeri yüksek olan parçalar üretebilmektedir. “Kompozitler ile Üretim Sistemi ” detaylarına gelmeden önce kullanılan ana malzemeden yani ONYX‘ den bahsetmekte fayda var. ONYX , kıyılmış karbon ve naylon karışımı olan bir materyaldir. Kompozit baskı yapabilen 3D sistemlerimizde üretilen parçaların dış duvarında ONYX yoğunlukla kullanılmaktadır. Tabii naylon yada farklı kompozit materyal seçenekleri de mevcuttur. Kompozitlerin önemi baskı esnasında sürekli olarak fiber desteği katabilmesinden geliyor. Markforged yazıcıları ONYX in içine karbonfiber, Kevlar, Fiberglass ve Fİberglass HSHT (Mukavemet ve Isı dayanımı arttırılmış) fiberlerini sürekli olarak döşeyerek çıkan ürünün ABS ve PLA hatta Alüminyum 6000 seri metalden bile 2.5dan – 24 kata kadar mukavemetli olmasını sağlamaktadır. Bu sebeple nihai ürün olarak yada fonksiyonel prototipe uygun parçalar üretmek mümkündür.


 

Beyaz Naylon içine sürekli karbonfiber döşenmiştir.

Metal X sistemi ise Paslanmaz Çelik (17-4), Takım Çelikleri (H13- A2 – D2), Inconel 625 gibi metallerin yanı sıra, 3D Metal baskı çözümlerinde Saf Bakır (%99,8 ile ) baskı yapabilen tek sistemdir.


 Metal X sistemi

 

Saf Bakırdan 3D olarak basılmış kaynak robotu ucu

https://3dpromakim.com/sla-3d-yazicilarEndüstriyel SLA tipi çalışan yazıcılarımız ön plana üretim hızları ve aynı anda üretebildikleri adet çokluğu ile öne çıkmaktadır. Hammaddesi reçine olan, kendi içinde değişik reçine tiplerini kullanabilen (sert, esnek, şeffaf vb.) ve bu sayede farklı sektörlere hizmet verebilen SLA sistemleri üst düzey yüzeysel detay ve pürüzsüzlük ile sorunsuz prototipler ve kalıp yada model çözümleri sunuyor. İhtiyaca göre farklı reçine tipleri ile istediğiniz ürünü yüksek kalitede üretebilirsiniz. SLA yazıcılarımız hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3D teknolojilerinin sektörlere olan etkisini paylaştığımız çalışmaları ve paylaşımları takip etmeyi unutmayın.

İlgili Haberler
Yorum ve Görüşleriniz