Basın Bülteni / 24.8.2021 17:08:21

  

Nieka Systems

ENDÜSTRİ: Laboratuar Ekipmanları
UYGULAMA: Nihai Kullanım
LOKASYON: Canada
MÜŞTERİMİZ: 2018

$108K YILLIK KANADA DOLARI TASARRUFU,
86% ZAMAN TASARRUFU
1.5 YIL, YATIRIM GETİRİSİ ELDE ETMEK İÇİN
 

Problem

Nieka Systems, madencilik ve çimento üretim endüstrilerindeki müşterilerinin üretim süreçlerinde kaliteyi analiz etmelerini ve garanti etmelerini sağlayan numune hazırlama ekipmanları oluşturur. Nieka’nın makineleri, maden veya çimento numunelerini daha sonra numunelerin kesin bir şekilde analizini yapmak için kullanılan cam disklere dönüştürür.

Materyal numuneleri bir platin potada eritilir, sonra ısıtılmış bir platin kalıbına dökülür. Erime işlemi, 1000 ° C’ye kadar olan sıcaklıklarda meydana gelir, bundan sonra karışım bir kalıba dökülür ve hızlı bir şekilde soğutulur. Bu tekrarlanan, hızlı sıcaklık değişimleri nedeniyle, Nieka’nın füzyon enstrümanlarındaki dahili bileşenlerin, yüksek sıcaklıklara tolere edebilen ve hızlı sıcaklık döngülerine ayak uydurabilen malzemelerden yapılması gerekir. Inconel, kabaca 1000 ° C’ye kadar sıcaklıklara dayanabilen nikel bazlı bir süper alaşım olduğundan, potaları ve küfleri gaz brülörleri üzerinde yerinde tutan klipsler için doğal bir seçimdi. Nieka Systems başlangıçta Inconel’deki pota klipslerin üretilmesi için bir seçenek olarak CNC makinesiyle yapmaya baktı, ancak maliyetleri bütçelerinin ve teslim sürelerinin çok daha uzun buldular. Daha sonra Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS) teknolojisini kullanarak 3D baskılı Inconel 625 pota klipslerini dış kaynak olarak kullanmak için 3D yazıcı servis bürolarına döndüler. İlk başta parçanın DMLS dışkaynak kullanılarak üretiminin maliyeti çok çekiciydi, ancak eklemeye başladı ve teslimat süreleri oldukça değişkendi ve tahmin edilmesi zordu. Ekip, ürün talebine ayak uydurabileceklerinden endişe duymaya başladı, şimdiden ekipmanları dünya çapında 20 ülkede mevcut.

Markforged Metal X‘i şirket içi olarak eklemekle birlikte, artık bu parçalar için hemen hemen hiçbir teslim süresi yok.

LOUIS  CROISETIERE PH.D, KURUCU,
NIEKA SYSTEMS

 

Inconel 625 kabaca 1000C’ye kadar sıcaklıklara dayanabilen nikel bazlı bir süper alaşımdır.

Çözüm

DMLS Inconel pota klipslerinin başarısını takiben – ancak daha düşük maliyetler ve daha hızlı, daha öngörülebilir teslim süreleri talep etmek için Nieka Systems Kurucusu Louis Croisetière Ph.D, üretimin şirket içinde olması gerektiğine karar verdi. Dış kaynak kullanım maliyetlerini düşürmeye ve tedarik sürelerini iyileştirmeye çalıştı, ancak güvenli, kullanımı kolay ve bütçesine uygun bir çözüm istedi. 3D baskı pazarına yakından baktıktan sonra Louis ve ekibi Markforged Metal X sistemini ve iki kompozit 3D yazıcıyı seçti. Nieka Systems, başarılı bir şekilde 3D yazıcılar üreten Markforged’i seçti ve “Markforged’in piyasaya hazır bir çözümü ve yıllarca iş tecrübesine sahip olduğunu” vurguladı. Nieka, önceki tasarımı olan pota klipsine hızla adapte edebildi ve Metal X sistemindeki Inconel 625 ile kolayca basabildi .Klipsler, Nieka’nın iç testlerini geçtikten sonra değerini göstermiştir ve şimdi küresel üretim birimlerinde standarttır. Tesise iki tür Markforged yüksek mukavemetli 3D yazıcı tanıttığından beri, Croisetière ve ekibi, ürünlerinin tasarımlarını ne kadar ileri götürebileceklerini gördüler. Kompozit prototiplerden 3D baskılı Inconel 625 üretim parçalarına kadar tüm yazıcıları iş dünyasında kullanılmaktadır. Croisetière, “Bizim için montaj süresi kısaldı ve geleneksel yöntemleri kullanırsak yapabileceğimiz tasarım kısıtlamalarından hiçbirine sahip değiliz” dedi. Ekip şimdi aynı parçaları toplu halde dört hafta beklemek yerine 10 kat daha ucuz ve dört gün içinde evinde basabiliyor. Bir yıl içinde yalnızca parça maliyetlerinde 108.000 CAD (~ 80.000 USD) tasarruf sağladılar.
 Solda Markforged 3D baskılı pota klip, sağda DMLS 3D baskılı pota klip
Metal X sistemi, parçaları daha hızlı yapmamızı, teslim süresini kısaltmamızı, tam olarak ne zaman teslim edeceğimizi bilmemizi, tasarımla daha ileri gitmemizi sağlıyor. Ve maliyet açısından akıllıca, çok akıllıca oldu.
LOUIS  CROISETIERE PH.D, FOUNDER,
NIEKA SYSTEMS

 

Geleceğe Bakış

Nieka Systems, Markforged teknolojisini bünyesine katarak ürün geliştirmesini hızlandırdı ve pazara sunma süresini en aza indirdi. Metal X sadece şirketin ürün geliştirme sürecini hızlandırmakla kalmayıp, aynı zamanda üretim sürecini daha da hızlandıran makine ve montaj yardımcılarını üretmek için kompozit yazıcılarını da kullandı. Metal X sistemi sadece yüksek sıcaklıktaki pota ve kalıp klipslerine adanmış olsa da, takım şimdi diğer üretim parçaları için de kullanıyor. Croisetière, “Yeni tasarımlarımızdan bazıları parçaları basabileceğimiz gerçeğine dayanıyor, bu yüzden çalışma şeklimiz değiştiğini söyleyebilirim” dedi.


Pota klipsleri, ısıtıldığında numuneyi yerinde tutar.

İlgili Haberler
Yorum ve Görüşleriniz

Bağlı Kalın

Promakim e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Verilerin işlenmesi ile ilgili bilgileri okuduğumu onaylıyorum.