Basın Bülteni / 25.8.2021 12:35:47

BMF, Sürekli Karbon Fiber Desteği ile Nasıl Avantaj Elde Etti?

 


MÜŞTERİ: BMF Gmbh

YER: Saksonya, Almanya

MALZEME: Oniks, Sürekli Karbon Fiber

ENDÜSTRİ: İmalat

BMF

Bernstein Mechanische Fertigung GmbH (BMF), 2007 yılında Dörte ve Ronny Bernstein tarafından kurulmuştur. Bu iki kişilik ekipten BMF, makine ve endüstri mühendisliği için dünya çapında faaliyet gösteren bir şirket haline gelmiştir. Kısaca BMF, CNC için işlem sonrası ekipman ve tek tek parçaların, küçük serilerin ve prototiplerin diğer üretim yöntemlerini sağlamaktadır.

BMF, metalik bileşenlerin sonradan işlenmesi için “Akıllı Yüzey Kontrolü” (SSC) adı verilen benzersiz bir teknik kullanmaktadır. SSC, çok sayıda benzersiz bileşen gerektiren kumlama ve kalite kontrol dahil olmak üzere birkaç işlem sonrası adım içerir. Bu parçaların çoğu, uzun teslim süreleri ile karşı karşıya kalan ve pahalı depolamaya bağlı olan karmaşık üretim süreçlerine sahiptir. Şirket, mümkün olduğunca çok sayıda işlenmiş parçanın değiştirilmesine yardımcı olmak, bu üretim süreçlerini kolaylaştırmak ve depolamaya bağımlılıklarını en aza indirmek için Markforged platformuna yatırım yaptı.

Platforma aşina hale geldikçe BMF, Markforged makinelerinin kullanımının kolay ve güvenilir olduğunu keşfetti. Markforged Eiger yazılımını iş akışlarına dahil etti ve aşınmaya dayanıklı Onyx ve sağlam sürekli karbon fiberden yararlanarak daha çok sayıda parça basmaya başladı. Bu bileşenler, kumlama alanlarında endişe duymadan kullanılmaya dayanabilir ve değiştirdikleri CNC ile işlenmiş bileşenlerden çok daha hafiftir.


Maliyet tasarrufunun yanı sıra, Markforged makinelerinin ve Eiger yazılımının kullanım kolaylığı ekibi etkilemiştir.

BMF, 3D baskı teknolojisine giriş olarak Markforged’u kullanmayı amaçladı. Şimdi ise en önemli iki ürün grubu Twister ve Tornado, Markforged yazıcıların desteğiyle üretiliyor. Onyx ve kesintisiz elyaftan yapılan bileşenler, aşırı stres altında bile aşınmaya ve kırılmaya karşı dirençlidir. BMF, öğütülmüş bileşenlere göre %50 ağırlık azaltımı sağlayabilir ve bu da daha hızlı döngü sürelerine ve kritik bileşenlerde daha az aşınmaya katkıda bulunur. En önemlisi, üretim için teslim süresi haftalar yerine saatler sürer.

Taç dişli BMF 3D baskılı, gücü konik dişliye iletir ve ortasında şaft-göbek bağlantısı olarak dörtgen formlu bir kapağa sahiptir. Tekerlek jet bölgesinde bulunur ve özellikle yüksek mekanik ve aşındırıcı gerekliliklere tabidir.

Güç aktarımı ve 3,5 kg ağırlığa kadar iş parçalarını tutmak için kullanılan BMF konik dişli, baskılı bilyalı yatak yuvasına ve tutma halkaları için bir girintiye sahiptir. Onyx baskılı parçaların dayanıklılığı ve yüksek boyutsal doğruluğu sayesinde bilyeli yatakları bileşene bastırmak mümkündür.

BMF’nin yaptığı gibi boru kelepçeleri ve boru uzantıları, standart 1 “valf ile 4 mm boru arasındaki bağlantıdır. Bu parçaların 3 boyutlu olarak yazdırılması, maliyetli döküm ve stok tutma ihtiyacını ortadan kaldırır. Planlanan bir günden sadece bir gün önce üretilebilir.

3D baskılı LED makine ışığı, çok sayıda parçayı düşük maliyete ​​birleştirir. Onyx’te tek bir işte üç parçalı inşaat kiti olarak basılmıştır. BMF, her birimi kendi makine tasarımına göre ayrı ayrı uyarlayabilir.

Son olarak, BMF 3D baskılı “yarım aylar” gövde ve içi boş mil arasında bir sızdırmazlık oluşturur. İki yarım, sızdırmazlık parçalarıyla birlikte yerleştirilir ve tıkanır. Sertleştikten sonra bağlantı hem hava hem de toz geçirmezdir.

BMF’nin başarısı, müşterilerine yedek parça ve yedek parça teslim ederek, 3D baskılı parçaların metalin yerini alabileceğini ve potansiyel olarak büyük bir tedarik zinciri sorununu çözebileceğini kanıtlamıştır. BMF, dijital talep üzerine envanterin dönüşümsel etkilerini ilk elden görmüştür. Ölçek büyütüldüğünde, sonuç tamamen dijitalleştirilmiş bir tedarik zinciridir. Yüksek tüketimli müşteriler yazıcıları kendi tesislerinde uygulayabilir, gerekli dosyaları dijital olarak talep edebilir ve ihtiyaç duydukları yerde ve zamanda parçaları yazdırabilir. Artık BMF, lojistik maliyetlerini önemli ölçüde azaltırken, müşterilere hızlı üretim imkanı sağlayan üstün bir deneyim sunuyor.

İletişim: tolga.bolol@promakim.com.tr

İlgili Haberler
Yorum ve Görüşleriniz