Basın Bülteni / 25.8.2021 14:33:03

3D Baskı Teknolojisinde Yapay Zeka!

 

Markforged kurucusu, Greg Mark, Forbes editörü, Sarah Goehrke ile yaptığı röportajda, Markforged’un yeni uygulaması olan Dijital Forged’dan bahsetti.

Goehrke, katmanlı imalatı (AM) şu şekilde özetledi: ”daha büyük imalat endüstrisinde yer alması için akıllı hale gelmesi gerekiyordu. 3D baskı olarak da adlandırılan teknoloji, 1980’lerde piyasaya sürülmesinden bu yana büyük bir büyüme yörüngesinde yer alır. 3D yazıcılar için hedeflenen kullanıcılar endüstriyel sektöründeki üreticilerdir.”

Günümüzde 3D yazıcılar genellikle endüstriyel makinelerle ev aletlerinden daha uyumludur. Karbon fiber ve metal özellikli sistemler sunan Boston merkezli Markforged, bunu kanıtlayabilen 3D yazıcı üreticileri arasında lider konumda yer almaktadır. Şirket şu anda 73 ülkede 12.000’den fazla müşterinin ekipmanını kullanmaktadır ve dünyanın en büyük bağlantılı endüstriyel 3D yazıcı filosunu oluşturur. Bu kullanıcılar, en büyük 10 havacılık şirketi, 14 büyük otomotiv şirketinden 12’si ve altı ABD Silahlı Kuvvetleri şubesinden beşini içermektedir.

Peki, Markforged’un bu sistemler arasında en büyük bağlantılı filoya sahip olması ne anlama gelir?


Digital Forge, yapay 3D yazıcılar sunan bulut tabanlı bir platformda endüstriyel 3D yazıcıları birbirine bağlayarak üretimi akıllı hale getirmek için zeka ve makine öğrenimidir.

 MARKFORGED

3D baskı, bir 3D yazıcıdan daha fazlasıdır. Katmanlı üretim sürecinin tamamı birkaç adımı kapsar; en iyi tasarım, 3D baskı ve son işlem olarak tanımlanabilir. Belirli bir işin başarılı sayılması için bu adımların her birinin başarıyla tamamlanması gerekir. Bu adımların her birinde ayrıca bir dizi ortak başarısızlık olasılığı noktaları vardır. Bu noktaları anlamak ve düzeltmek daha akıllı bir kurulum gerektirir ve bu da, makine öğrenimidir.

Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi bugün yükseliştedir ve küresel üretim iş akışlarında devreye girer. Sistemlerin kendileri “akıllı” olduğunda, uçtan uca üretim süreci de olabilir. Geçen yıl Markforgedyapay zekaya ilk girişi olan Blacksmith’i tanıttı.


Markforged Kurucusu Greg Mark, RAPID + TCT 2019’da Blacksmith’i tanıttı

 

SARAH GOEHRKE

Markforged’un Kurucusu ve o zamanki CEO’su (şimdi Başkan) Greg Mark, Sarah ile Forbes için yaptığı söyleşide “Makineler ne yaptıklarını bilmiyordu. Şimdi, yapay zekayı entegre ediyoruz: Bu, her zaman doğru parçayı elde etmek için oluşturulmuş bir program, ” dedi. Daha sonra “Tek bir fabrikadan öğrenmiyor; Binlerce fabrikadayız ve Blacksmith dünyanın her yerinden veri hızında öğreniyor.” diye ekledi.

Bu lansman onları, devasa bir endüstriyel makine ağını yürütmek için birbirine bağlı yapay zeka için verileri entegre edecek bir yola soktu. Geçtiğimiz günlerde Markforged, Digital Forge adını verdikleri bulut tabanlı eksiksiz platformunu resmi olarak açıkladı.

Yeni buluşları hakkında konuşan Mark, Blacksmith’i ilk anlatırken bir otopilota benzetirken, şimdi bir akıllı telefon yanıtlamasına benzetti. Bunun nedenini Blacksmith’in binlerce kullanıcıdan derlenen verileri, sistemin gerçek dünya kullanımından “öğrenmesine” olanak tanımasına bağladı.

3D yazıcılar üreten bir şirket olarak Markforged, bu yetenekleri 3D baskı ile sunar – ancak ilk başta enjeksiyon kalıplama, CNC frezeleme ve diğer geleneksel yapım yöntemleri gibi diğer üretim teknolojilerine genişletmeyi amaçlar.

“İnsanlar bir şeyler bastığında, operatör için bir öğrenme eğrisi vardır. Amaç eski çağlardan kalma bilgilerden çok tasarımdır,” diye açıkladı Mark. Yani: 3D yazıcıların bağlantılı yapısı, Digital Forge’un her kullanıcının deneyimlerinden öğrenmesine olanak tanır.

3D baskı konusunda uzman olmayan biri, böylece basmaya çalıştığı ürüne biraz benzer bir 3D yazdırmış üründen anında uzmanlık kazanabilir. Mark, “Bir müşteri bir parçayı tasarladığında ve bastığında, o parçayı basarken ve ondan öğrenirken inceliyoruz,” diye ekledi, “ve bu kullanıcı da küresel filomuz öğrenirken öğreniyor.” Yani, AI bir yazdırma işi sırasında anında rota düzeltmesine izin verir ve bunu herhangi bir tescilli parça verisi veya hassas IP paylaşmadan yapar.

 

Digital Forge, doğal olarak 2020’nin yerleşik tedarik zincirlerinde büyük bir kesinti yaşadığı için ilginç bir zamanda tanıtıldı. 3D baskı teknolojilerinin ilk geliştirilmesinden neredeyse 40 yıl sonra, bu dijital üretim süreçleri benimsenmesinde bir dönüm noktasıdır. Katmanlı üretim, bu yıl tedarik zinciri çözümlerinde önemli bir rol oynar ve yalnızca KKD ve diğer pandemik müdahale malzemelerinin değil, aynı zamanda standart üretim ihtiyaçlarının da talep üzerine üretimini sunar. 

“Son üç veya dört yıldır tedarik zinciri optimizasyonundan bahsediyoruz ve insanlar ‘Bu nedir?’ diye soruyor. Şimdi 2020’de sokakta herhangi biriyle konuşuyorsunuz ve ‘Tedarik zincirleri kırıldı ve bu yüzden tuvalet kağıdım yok’ diyorlar ”dedi Mark. “Küresel bir ekonomi olarak oluşturduğumuz tedarik zincirleri optimize edildi ve optimize ettiğinizde doğası gereği kırılgan hale geldi. Pandemi öncesi zihniyetin yanlış olduğundan değil, 2020’de gördüklerimize karşı dirençli olmamız gerektiğiyle alakalıdır.”

3D baskının benimsenmesi lehine yapılan en büyük argümanlardan ikisi, geleneksel üretime göre daha hızlı ve daha ucuz bir alternatif olduğudur. Fakat Mark’a göre asıl değer üretimin yedeklenebilmesi ve sürekli olmasıdır.

Birim başına maliyetleri düşürmek kesinlikle iyi bir iş planıdır, ancak montaj hattını çalışır durumda tutmak hayati önem taşır. Fabrikaların çalışmaya devam etmesi gerektiğinden ve bu hat ister tuvalet kağıdı ister araba üretiyor olsun, ihtiyaçların çoğu aynı olduğundan, 3D baskının yararlarının gerçekten kanıtlandığı nokta burasıdır.

Mark, 3D yazıcılarda dijital forge için “artık her fabrikada bir uzmana ihtiyacımız yok çünkü her fabrika aynı ekipmana sahip.” dedi. Birbirine bağlı akıllı platform kullanmak, uzman tamamen başka bir noktada olsa bile, uzman düzeyinde kullanıma yerinde erişim sağlar.


Dijital bir dosyaya giren verileri anlamak, daha akıllı 3D yazdırmaya olanak tanır.

 
MARKFORGE

Mark’ın dediği gibi, zengin bir entegre bilgi birikiminden ve kanıtlanmış sonuçlardan yararlanarak, artık “önceden farklı fabrikalarda olan bilgi havuzları” var.

Ve Mark, endüstriyel ölçekte böyle bir yeteneği uygulamaya gelince, “filo boyutu önemlidir. Küresel olarak bağlantılı 12.000 üretim cihazımız var ve bundan çok daha fazla kullanıcımız var. Herhangi bir kullanıcı birine her dokunduğunda, tüm sistem daha akıllı hale geliyor.” diye ekledi.

Blacksmith piyasaya sürüldüğünde yapay zekayı binlerce üretim tesisine doğrudan getirmeyi “10.000 makinecinin beyinlerini bir araya getirmek gibiydi.” Bu sayı artmaya devam ettiği için, AI’nın (yapay zeka) AM (3D Baskı) operasyonlarını nasıl akıllı hale getirdiğini görebiliriz. Tabi bu sadece bir başlangıç. Markforged Digital Forge konseptinin AM’nin ötesine geçip daha fazla üretim iş akışına geçmesini hedeflemekte.

3D Dünyasında yapay zeka kullanımı ile ilgili gelişmeler için Promakim blog’umuzu ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın.

 

KAYNAK:

Goehrke, S. (2020, November 05). AM Meets AI: How Markforged Connects Industrial 3D Printers For Smarter Manufacturing. November 10, 2020

İlgili Haberler
Yorum ve Görüşleriniz