Basın Bülteni / 26.8.2021 17:29:59


3D baskı, daha ileri düzey üretim bilgisine sahip olmayanlar için engelleyici görünebilir. İmalat, oyma ve alçı kalıpları içerir. Bununla birlikte, üretim süreçleri için hızlı bir Google araması 3D baskının neredeyse tüm parçalar için bir numaralı seçenek olduğuna ikna edebilir. Görünüşe göre, 1970’lerde ayrılanlarımızın yetişmesi gereken çok şey var.

Bir güçlenme ve bilgi çağında yaşıyoruz. Katmanlı imalat uzmanlarının bizler için her kararı vermesine izin vererek ürünlerin üzerindeki geçici kontrolden vazgeçmemeliyiz. Parçaların 3 boyutlu baskısı ile ilgili teknik detaylarda boğulmadan eğitimler alabilme imkanımız var.

Peki projeniz için hangi 3D baskı stili doğru?

3D baskıyı, 3D bir nesne oluşturmak için birbirine yapışmış 2 boyutlu katman yığınları olarak düşünün. Hangi baskı türü kullanılırsa kullanılsın her zaman bu katmanlardan oluşur. Bu eklemeli üretimdir çünkü katmanlar eklenir, daha büyük bir bütünden hiçbir şey oyulamaz.

Bu malzeme katmanlarını birbirine bağlamanın esasen iki yolu vardır – ısı veya ışık. İki 3D yazdırma yöntemi arasındaki temel farklar, ayrıntı düzeyi, mevcut malzemeler ve son dokunuş / görünümdür.

Kaynaştırılmış filament imalatı ve kaynaştırılmış biriktirme modellemesi

FFF (erimiş filament üretimi) ve FDM (erimiş biriktirme modellemesi), üretim malzemesini ısıtan ve bir ekstrüderden (nozül) iten 3D baskı yöntemleridir. Bu işlem yalnızca nozülün ucu kadar küçük bir malzeme akışı oluşturabildiğinden, bu yöntemler hassas ayrıntılar için uygun olmayabilir. Ek olarak, yüzey kaplaması görünür katmanlara sahip olabilir.

Tipik olarak FDM malzemeleri son derece uygun maliyetlidir, ancak fazla dayanıklılık sunmayabilir. Eğlenceli renklere ve özelliklere sahip geniş bir malzeme yelpazesi vardır. Çok yönlülük söz konusu olduğunda, burası makul bir fiyat için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

FDM gibi, FFF de bir ekstrüder ve nozul ile benzer bir baskı yöntemine sahiptir, ancak malzemeler çok daha dayanıklıdır. Ürüne güç katmak için kevlar, fiberglas veya karbon fiber gibi kesintisiz bir fiberle baskının ek bir faydası vardır. Bu tarzda basılan şeyler, dayanıklılık söz konusu olduğunda çelik ve alüminyum parçaları perçinler. Renklerde çok fazla çeşitlilik bulunmamakla birlikte, FFF estetik değil güç alanında parlar.

Stereolitografi

SLA (stereolitografi), katmanları lazer ışığıyla etkinleştirilen kimyasal bir bağ kullanarak birleştirir. Bir lazer, bir baskı nozülünden çok daha hassas olduğu için, bu 3D baskı tarzı, son derece ince ayrıntılarla sonuçlanabilir – insan saçı genişliği kadar ince. Ürünün yüzeyi, her katman arasında belirgin çizgiler olmadan dokunulduğunda pürüzsüz hissedilir. Bu tür baskı için mevcut malzemeler çoğunlukla ışıkla kimyasal olarak sertleşen reçinelerle sınırlıdır. Bununla birlikte, bu reçinelerin çeşitliliği çoğu ihtiyacı karşılayabilir. Reçineler, dayanıklı ve esnek olmayan veya lastiksi ve yumuşak olabilir. Reçineler, şeffaf dahil çeşitli renklerde basılabilir.

Özet

FDM – çok çeşitli malzeme çeşitliliği ile ucuz, Son katlarda daha az dayanıklı ve görünür katmanlar

Evde kullanılan eşyaları, el işlerini, dekoru, prototipleri düşünün

FFF – benzersiz güç ve dayanıklılık, Daha az malzeme seçeneğiyle daha az yaratıcı parlama

Otomotiv, endüstri, makine, robotik düşünün

SLA – pürüzsüz bir yüzeyle ince detay çalışması, ağır aşınma ve yıpranma için harika değil

Takı, tıp, dişçilik, güzel sanatlar düşünün

Unutulmaması gereken en önemli şey, 3D baskının yeni ve korkutucu görünebileceğidir, ancak kendi üretim ihtiyaçlarınıza göre eğitimli bir seçim yapmak için temel bilgileri öğrenmek kolaydır – ilave üretim veya 3D baskı hakkında önceden bilgi sahibi olmasanız bile.

İlgili Haberler
Yorum ve Görüşleriniz

Bağlı Kalın

Promakim e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Verilerin işlenmesi ile ilgili bilgileri okuduğumu onaylıyorum.